Nowa ustawa - klient łatwiej odstąpi od umowy z deweloperem
Zgodnie z nową ustawą deweloperską, ustalenie przez rzeczoznawcę, że lokal posiada wady istotne, da kupującemu daleko idące uprawnienia, do których deweloper będzie musiał się dostosować.
20 maja 2021 r. Sejm uchwalił ustawę o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. (tzw. ustawa deweloperska). Wejdzie ona w życie w lipcu 2022 r.
Prawo do odstąpienia od umowy
Jedną z istotniejszych zmian dotyczących umowy deweloperskiej, jest przyznanie nabywcom uprawnienia do odstąpienia od umowy z deweloperem także w sytuacji, gdy odmawia on uznania za zasadne usterek istotnych wskazanych w protokole odbioru końcowego. Dodatkowo, nabywca może w ogóle odmówić dokonania odbioru lokalu. Dlaczego ta zmiana jest tak ważna? Po pierwsze, ponieważ odstąpienie od umowy jest realnie dotkliwe dla dewelopera, dla nabywcy zaś jest to uprawnienie praktycznie bezkosztowe w realizacji. Dotychczas to nabywca musiał inicjować postępowanie sądowe, które można ocenić jako mało dotkliwe dla dewelopera z uwagi na czas trwania postępowań i posiadanie przez deweloperów stałej obsługi prawnej, za to angażujące czas i środki finansowe kupującego. Po drugie, odmowa dokonania odbioru jest także bardzo dotkliwym i bezkosztowym elementem realizacji uprawnień kupującego.
Usterki w lokalu – jak jest obecnie?
Zgodnie z wciąż obowiązującą ustawą z 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, przy czynnościach odbioru końcowego sporządza się protokół...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta